Influencer Marketing’de Nelere Dikkat Etmeli?

Başarılı bir influencer marketing stratejisi oluşturmak için hedef kitlenizi anlamanız ve analitik bilgilerle hareket etmeniz çok önemli. Influencera açık ve özenli bir brief verdikten sonra hedef kitlenin bir sonraki adımını düşünmeniz projenizin etkisini belirleyen etmenler arasında yer alıyor.

Influencer marketingin meyvelerini zaman içerisinde alacağınızı unutmayarak hareket ettiğinizdeyse ortaya sonuçlarından herkesin mutlu kaldığı işler çıkıyor. Ancak etkin oluşturulmuş bir strateji doğru kurgulanırsa da etkisi çok büyük oluyor. Tüm bunlara ek olarak influencer marketing çalışmalarında projeye uygun influencer seçimi ve doğru zamanlama da oldukça önemli.

Seçilen influencerın içerik ve reklam paylaşma frekansı, daha önce yaptığı işbirliklerine dikkat etmek projenin geri dönüşünde etkili rol oynuyor. Örneğin; ürün ve hizmetinize benzer bir içeriği daha önce tanıtmış mı ya da tam tersi ürün ve hizmetinizle ilgili olumsuz mesajlar vermiş mi? Hedef kitlenize uygun mu? gibi soruları sorarak seçiminizi yapabilirsiniz.

Ayrıca mesajın seçilen influencerın kitlesine uygun olması gerekiyor. Çünkü başarılı bir influencer marketing stratejisi için gerçekleştirilmek istenen eylemin anlatılma biçimi ile o influencerın normalde takipçileri ile konuştuğu dilin aynı olması veya uyuşması gerekir. Influencer marketing projesi ya da kampanyası yaparken unutulmaması gereken şey bu tür bir pazarlama stratejisinin doğru şekilde yapıldığında etkili performans almanın mümkün olduğunu unutmamak olmalı.