Influencer Marketing Pahalı mı?

Geleneksel dijital pazarlama yöntemlerinde markalar dönüşümleri yönlendirmek için tüketicilerin ilgili ürünü araştırmaya başladıkları noktada devreye girebiliyor ve reklam mesajları ile kendilerine çekebiliyor. Bugünün karar verme yolculuğu ise aktif olarak internet ve sosyal medyayı kullananların kendilerine yardımcı olacak bilgileri aradıkları, daha da önemlisi bilmediklerini keşfettikleri tüketici odaklı bir süreç.

Günümüz dünyasında modern satış kanallarında bir sosyal uygunluk aşaması bulunur. Markalar sadece müşterilerinin kim olduklarını ve neyi sevdiklerini değil aynı zamanda kimlere güvendiklerini, kimleri dinlediklerini ve hangi kanalla bağlandıklarını da bilmelidir.

Temel fikir müşteriyi çok iyi anlayarak onları satın alma işlemine motive eden şeyleri bilmek ve bu hedefe doğru yönlendirmek için içerik geliştirmektir. Influencer marketing de bu aşamada minimum bütçeyle maksimum geri dönüşü sağlayacak şekilde pazarlama süreçlerinizi yönetiyor. Influencer marketing harcama geri dönüşü en yüksek pazarlama stratejilerinin başında geliyor. Yani harcadığınız 1 TL’lik bütçenin size ciro olarak geri dönüşü, diğer dijital iletişim mecralarına göre çok daha yüksek.

Örnek vermek gerekirse; banner reklamları veya arama motoru reklamları ile 1 TL reklam bütçesi harcadığınız zaman 3 TL’lik bir ciro yaratabilirsiniz.Influencer marketing projesi yaptığınız senaryoda ise bu rakam 5 TL ya da 10 TL’lere kadar çıkabiliyor. Bunu sağlamanın en önemli yolu da influencer marketing kampanyasını stratejik bir şekilde kurgulamaktan geçiyor.

Bu noktada da en önemli adım markaya, ürüne veya hizmete uygun influencerı seçmek, çalışacağınız influencerla markanızın, ürün veya hizmetiniz arasında bir ilişki kurmaktan geçiyor. Daha da önemlisi hizmeti ya da ürünü gerçekten anlamasını, sevmesi gerekiyor. Bu sayede hedef kitleye ürünü veya hizmeti uygun bir şekilde tanıtması ve benimsetmesi mümkün hale geliyor.