Influencer Marketing Neden Başarısız Olur?

Tüm pazarlama kampanyaları için geçerli olan hedef belirleme konusu influencer marketing için de geçerli. Kampanyanızın marka bilinirliğini, dönüşümü veya müşteri sadakatini artırmak gibi bir hedefi olmalı. Kampanya için hedef belirlemenin handikapı, sonrasındaki analiz süreçlerini kısıtlaması. Yani bu durum markanız için doğru olmayan influencerla, etkili olmayan bir kampanyaya para harcamanıza neden olabilir.

Herkes yaptığı için değil, hedefiniz doğrultusunda gerçekleştirdiğiniz influencer marketing kampanyası başarılı sonuçlar almanızı sağlar. Başarısız influencer marketing kampanyaları ise birçok sebebe bağlı olabiliyor. Ancak temel nedenlerini doğru influencerın seçilememesi, yanlış hedef kitle belirlenmesi, yanlış zamanlama ve frekans olarak sıralamak mümkün. Bir influencer marketing projesinden çok yüksek bir bütçe harcayarak çok kötü bir sonuç elde edebilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse; bir influencer marketing projesinde aynı hedef kitleye hitap eden 10 influencer üzerinden ulaşıp takipçilerine aynı aksiyonu aldırtmak istediğiniz noktada kampanyanız başarısızlıkla sonuçlanır. Belli bir paylaşımdan sonra son kullanıcı bu reklam bombardımanından sıkılır, rahatsızlık duymaya başlar.

Bu nedenle de influencer marketing kampanyalarının stratejik bir şekilde kurgulanması ve takibinin doğru bir şekilde yapılması gerekir. Bir kampanya başarısız olduğu için influencer marketingden vazgeçmeyi düşünmek yanlış bir yaklaşım. Bunun yerine pazarlama çalışmalarını iyileştirmek için verileri kullanmayı deneyin. Kampanyanın neden başarısız olduğunu öğrenmeye çalışın. Bu sayede bir sonraki influencer marketing kampanyanızda öğrendiklerinizi uygulayabilirsiniz. Hatalardan ders çıkarmak pazarlama başarısının anahtarıdır.