Influencer Marketing’de Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?

Influencer marketing çalışmalarınızı yaparken markanız, ürününüz ya da hizmetinize uygun hedef kitlenizi belirlemek öncelikli hedefiniz olmalı. Hedef kitlenizi tanımıyorsanız uzun vadeli ve etkili influencer marketing stratejisi geliştiremezsiniz. Influencer marketing stratejinizde bir kimlik oluşturmak için müşterilerinizin satın alma alışkanlıklarını, demografik ve psikolojik bilgilerini anlamalısınız.

Hedef kitlenizi tanıdığınızda birlikte çalışacağınız influencerı belirlemeniz çok daha kolay olur. Günümüzde artık her yaş grubuna, her sosyo-ekonomik seviyeye ve demografiye uygun influencer bulmak mümkün. Hedef kitlenizi belirledikten sonra da kendinize uygun influencerı bulmanız çok daha kolay olacaktır.

İnsanlar artık sosyal medya üzerinden birbirlerini takip ediyor ve birbirlerinin hayatlarını, yaptıklarını dinlemek istiyorlar. Dolayısıyla her hedef kitleye, her markaya, her ürün ve hizmete yönelik influencer bulmak mümkün. Ayrıca doğru tanımlanmış bir kitle, influencerlara da pazarlama hedeflerinizi ve markanızı daha iyi aktarmayı sağlayacak bir brief haline gelir.