Influencer Marketing Nedir?

Influencer marketing, markaların potansiyel müşterilerine ürün ve hizmetlerini tanıtmaları için en etkili yolların başında geliyor. Genel olarak bakıldığında da influencer marketingi sosyal medyada insanların güvenini ve ilgisini kazanmış kişilerin kendi deneyimlerini aktardığı etkili bir pazarlama yöntemi olarak tanımlamak mümkün.

CreatorStation kurucusu Cem Özkaynak ‘a göre (twitter: @cemm) Sosyal paylaşım mecralarında influencerların hedef kitlelerine ürün ve hizmetlerinizi tanıtabileceğiniz bu yöntem yapabileceğiniz en iyi pazarlama harcamasıdır. Çünkü bir influencer üzerinden, ürün ve hizmeti daha önce hiç kullanmamış büyük bir hedef kitleye sunarak bilinirlik yaratabilir, arama yapmasını sağlayabilir ve daha da önemlisi aksiyon almasını sağlayabilirsiniz.

Bu aksiyon:

 • Uygulama indirmesi
 • Sayfa ziyareti
 • Paylaşımınızı izletmek
 • Bir ürünü satmak

Olabileceği gibi, esnek olarak daha birçok faktör için söz konusu olabilir. Influencer marketing ajansı tüm bu süreçte profesyonel anlamda fikir alışverişi yaparak, maksimum verimliliğin elde edilmesini amaçlayıp en faydalı sonucu almanızı sağlar.

Üstelik, influencerların takipçileri ile birer arkadaş gibi olması sayesinde bütün bunları çok hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Adweek tarafından yapılan bir araştırmaya göre markaların %75’i influencerları ana pazarlama stratejisinin bir parçası olarak görüyor. Markalar artık günümüz tüketicilerinin daha bilinçli olduğunun ve geleneksel pazarlamayla kolayca ikna olmadıklarının farkına vardı.

Tüketiciler aynı zamanda satın alma kararlarında onlara yardımcı olmak için yaşıtlarını ya da kendileriyle benzer özelliklere sahip kişileri arıyor. Bu noktada influencer marketing marka bilincini artırabilir, potansiyel müşterilerinizle yakınlık kurarak bir kitle oluşturabilir ve satışları artırabilir. En önemlisi de geleneksel reklamcılıktan çok daha düşük maliyetlidir. Markanızı ve reklamlarınızı sadece bir yerlerden görmüş tüketicilerin dikkatini çekmek için influencerlarla işbirliği yapmak marka kimliğiniz ve ürünleriniz hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak için oldukça etkili bir yoldur.

Örneğin; influencerlar takipçileriyle markanız arasında güçlü bir bağ kurarak marka ilgisini teşvik eden harika bir hikaye anlatabilir ve markanızı anında yükseltebilirler. Ürünlerinizin çok fazla teknik ayrıntıları varsa ve detaylı kullanım talimatı gerekiyorsa influencerlar ürün avantajlarını kolay anlaşılır şekilde gösteren öğretici içerikler hazırlayabilir.

Türkiye’de ise influencer marketing stratejilerini son beş – altı yıldır daha sık duyuyoruz. Ancak dünyada bu işin geçmişi çok daha eski. Markaların ürün ve hizmetlerini, yalnızca özellikleri üzerinden değil, kullanıma ve deneyime odaklanan bir sunumla aktaran influencer marketing, Instagram, YouTube, TikTok ve benzeri platformların gücüyle her geçen yıl daha çok gelişiyor.

Influencer Marketing İstatistikleri - Infografik
Mediakix tarafından markalar ve ajansların katılımı ile gerçekleştirilen bir araştırma, influencer marketing’in önemini daha da iyi anlamamızı sağlıyor. Araştırmayla birlikte yapılan anket sonuçlarına göre katılımcıların yüzde 89’u, influencer marketing’in ürün ve hizmetlerine değer katma sürecinde onlara güçlü bir destek olduğunu söylüyor. Aynı çalışmada katılımcıların %65’i influencer marketing’e gelecek yıl daha çok bütçe ayıracaklarını da ekliyor.  Ve gerçekten de öyle oluyor. Influencer marketing, her yıl daha da gelişip ve daha fazla kitleye hitap ederek markalara yükselen satış geliri sağlayan bir yöntem haline geldi. 2020 yılı boyunca pandemi koşulları, tüketim alışkanlıklarını baştan sona değiştirirken insanların sosyal medya kullanımlarını arttırdı. Bu platformlar artık pek çok kişinin sosyalleşme aracı haline geldi. 

Bu süreçte diğer pazarlama kanallarının faaliyetleri sınırlanırken influencer marketing gücünü daha da arttırarak markaları öne çıkarmaya devam etti. 

Social Sensei tarafından yapılan bir başka araştırma, öngörülen influencer marketing pazar payının 2021 içerisinde tam 10 milyar dolara çıkacağını söylüyor. Yapılan bir başka araştırma ise 2020 yılında pazarlamacıların yüzde 42’sinin diğer dijital pazarlama yöntemlerine kıyasla influencer marketing’i çok daha güçlü bulduğunu gösteriyor.  

Kısacası her koşulda hızlı, samimi ve etkili bir pazarlama yolu olarak influencer marketing, yeni çağın tüm gerekliliklerini karşılayarak yükselmeye devam ediyor.

Neden Influencer Marketing? 

Markanızı yalnızca kurumsal bir kimlik olarak değil, yaşayan ve deneyimlendikçe insanların rutinlerine paylaşılmaya değer anlar katan bir profil olarak hayal edin. Influencer marketing, yıllardır geleneksel pazarlamanın amaçladığı fakat pek de başarılı olamadığı şeyi yapıyor: Son kullanıcı ile marka arasında bir sadakat bağı kurarak gerçek bir ilişki yaratıyor. 

Son dönemlerde markalar ve ürünler hızlı bir “üretim-tüketim-ayrılma” döngüsünde son kozlarını kullanırken, influencer marketing onlara yeni bir oyun alanı sunuyor. Artık pazarlama yıllardır ezberlenen yöntemlerden çok farklı!

Influencer marketing’i günümüzün güçlü rekabet dünyasında öne çıkaran özelliklere hızlıca göz atalım; 

Influncer marketing, hedef kitlenizle onların anlayacağı dilden konuşur

Influencerlar takipçilerine markanızla, kendi deneyiminden yola çıkarak bir hikâye kurgular. Başarılı bir influencer marketing projesi bu hikâyenin tam da hedef kitleyi harekete geçirebilecek ve onlarda sadakat uyandırabilecek bir dille yazılmasını sağlar. Çünkü her bir influencerın takipçileri ile iletişime geçmek için kullandığı kendine has bir üslubu vardır. Bu üslubu takipçileri çok yakından tanır, samimiyetine inanır ve onu benimser.

Influencer marketing ile hızlı bir dönüşüm alırsınız

Influencer marketing ile markanızın mesajları en hızlı şekilde yanıt bulur. Daha geniş kitleler daha hızlı şekilde ilgi gösterir ve sizi tanır. 

Markalar için hizmet veren büyük pazarlama ve reklamcılık şirketlerini düşünün. Birbirine benzer sloganlar, reklam filmleri hazırlanır. Influencer marketing tüm bunların dışındadır. Çalıştığınız influencer, sizin de onayınızla markanızı öne çıkaracak özellikleri kendi tarzında, kendi bakış açısıyla üretir. Bu, tamamen özgün, dolayısıyla ikna etme gücü yüksek bir pazarlama süreci demektir. 

Influencer marketing, doğal bilinirlik yaratır

Yaşamları dikkat çeken ve hayatlarını kitlelerle paylaşarak bir yaşam tarzı pazarlaması da yapan influencerlar, markanızı kendi dünyalarının bir parçası haline getirir. Etkileyici ve arzulanan bir yaşamın arzulanan bir öznesi haline gelen marka, daha uzun vadeli bir prestij etkisi yaratabilecek gücü yakalar. Bu etkiyi CreatorStation ekibiyle yapacağınız uzun vadeli anlaşmalar ve projeler sayesinde gerçekçi bir hikâyeye dönüştürebilirsiniz. 

Micro Adımlardan Mega Marka Etkileşimine Doğru: Markanızı Akıllara Kazıyın

CreatorStation ekibi, influencer marketing’in gücü ve etkili sonuçlar alma yöntemleri konusunda profesyonel. Doğru yerde, doğru zamanda ve akılda kalıcı semboller aracılığı ile paylaşılan içeriklerin insanların tüketim alışkanlıklarında nasıl bir etki yaratabileceğini hesaplar ve markaları doğru influencerlar ile bir araya getirir. 

Menajerliğini yaptığımız influencerların her biri, kendine özgü bir kitleye hitap ediyor. Influencer marketing sürecinde influencerları kullanmanın da en büyük avantajı bu: Çok yüksek bütçelerle hedef kitlenizin sizi görmesini umarak verdiğiniz geleneksel reklamlar yerine, doğru alıcıya gittiğinden emin olduğunuz samimi bir marka sadakati mesajı. 

Influencer Marketing Hangi Platformlarda Yapılıyor?

Kitleleri harekete geçirme konusunda post-modern bir yöntem benimseyen influencer marketing, sosyal medya platformları aracılığı ile büyüyor, gelişiyor ve daha geniş kitleleri etkileme potansiyeline ulaşıyor. Güncel araştırmalar, influencer marketing’in farklı platformlar üzerindeki dağılımının aşağıdaki gibi olduğunu gösterdi:

 1. Influencer marketing’in en güçlü dönüşümler sunduğu birinci platform, yüzde 89 gibi yüksek bir oranla Instagram. Gündelik etkileşimin yüksek olduğu ve kullanıcıların hikayeler, reels paylaşımları, IGTV gibi çeşitli paylaşım modelleri ile takipçileriyle sürekli iletişim kurabildikleri Instagram, samimi bir marka hikayesi anlatmanın en akıllıca alanlarından biri.
 2. Youtube, son dönemlerin hızlıca yükselen, arama motoru olarak kullanılabilen, influencer marketing’in güçlü araçlarından biri. Yüzde 70 gibi bir oranla video içerikler insanları etkileme ve onları dönüşüm sağlamaya teşvik etme konusunda ikinci sırada.
 3. Tiktok, görsel ağırlıklı içeriklerin anlık olarak paylaşıldığı, canlı yayınların başlatılabildiği interaktif -ve oldukça kalabalık- bir platform olarak influencer marketing’in güçlü aktörlerinden biri.
 4. Sanılanın aksine, influencer marketing Instagram ve Youtube ile sınırlı değil. Dünyada Facebook halen güçlü bir pazarlama bağlamı olarak kullanılıyor ve yüzde 45 oranında güçlü sonuçlarla markalar için influencing alanı yaratıyor.
 5. Pek çok influencer’in bugünkü yerlerine başlarda bir blogger olarak girdiğini duymuşsunuzdur. Aslında bakarsanız, bloglar da halen konuşuluyor ve üstelik yüzde 44 gibi yüksek bir oranla. Önemli olan bu blog sayfasını kullanan kişinin influencing etkisinin güçlü biri olması. CreatorStation sizi yüksek etki gücü olan influencer’lar ile bir araya getirir.
 6. Twitter, yazılı paylaşıma dayalı bir platform olduğu için diğer sosyal medya platformlarından geride kalmış durumda. Fakat durmadan genişleyen kitlesi ve pazarlama bakımından daha az kalabalık olması ile yüksek dönüşüm oranları vadediyor. Yüzde 33 gibi bir oranla marka hikayeniz için güçlü sonuçlar elde edin.
 7. Pinterest, Linkedin, Twitch ve Snapchat, listenin devamında karşımıza çıkan güçlü influencer marketing alanları. Hedef kitlenizi belirledikten sonra onların en sık kullandığı platformların analizi yaparak sizin için en doğru kanalın neresi olacağına birlikte karar verelim. Influencerlarımız yaratıcı ve samimi profilleri ile paylaşıma hazır! 

Influencer Marketing ile Adım Adım Dönüşüme Doğru

Güçlü bir influencer marketing, dört temel aşamayı takip ederek kitlenizi harekete geçirmeyi amaçlar. 

 1. Erişir: Doğru hedef kitleye doğru zamanda doğru içeriği kullanarak erişir. Markanızı C2C (customer-to-customer) pazarlama stratejisi kullanarak tanıtır ve bu sayede güçlü bir güvenilirlik inşa eder. Çünkü bir müşteri, ürünle ilgili en doğru bilgiyi verebilecek kişidir!
 2. Gösterir: Ürün veya markayı en etkileyici, gerçekçi ve samimi bir üslupla tanıtan influencer, onunla hedef kitleniz arasında bir yaşam tarzı bağı kurar. Markanıza kurumsal gücü dışında bir anlam kazandırır ve onu güçlendirir.
 3. Dönüştürür: Samimi, güçlü ve gerçekçi pazarlama, hedef kitlesinin tüketici davranışlarını değiştirir. Ürünün hedef kitlenin zihninde yarattığı algı dönüşür ve kısa vadeli gelir artışı, uzun vadeli bir prestij yönetimi ile desteklenir.

Influencer Marketing Örneği

Elbette daha birçok örnek var fakat günümüzde en yaygın şekliyle bir Instagram postu olarak verebileceğimiz örnek:

Görüldüğü üzere gayet yalın bir ifade ve basit bir yönlendirme ile takipçileri de rahatsız etmeden gerçekleştirilmiş bir influencer marketing çalışması.