Mar 6, 2018

Sahte Hesapla Influencer Olup Reklam Almak Mümkün mü?

Evet, mümkün. Hatta yapıldı bile. Instagram’ın influencer pazarının şu anki boyutu 1 milyar dolar. Birçok kaynak bu rakamın 2019 yılına kadar iki katına çıkacağını söylüyor. Markalar Instagram’da Y ve Z kuşağından izleyicilere ulaşmak için influencer marketinge yatırım yapıyor. Öyle ki bazı influencerlar takipçi satın almalar ve gerçeği yansıtmayan etkileşim oranlarıyla bu pazarda var olmaya çalışıyor.

2011’de Santa Monica’da kurulan influencer marketing ajansı Mediakix ise milyar dolarlık bir endüstri haline gelen Instagram dünyasında bir farkındalık deneyi yaptı. İki farklı sahte hesap yaratıp bu hesapların markalarla işbirliği yapmasını sağlayan Mediakix’in deneyi aslında çok çarpıcı detaylar içeriyor. Özellikle sahte bir influencer hesabı oluşturmanın ne kadar kolay olduğunu gözler önüne seriyor. Mediakix’in sahte Instagram hesaplarının gelişimi ve markalarla ilişkilerine dair ders çıkarılması gereken detaylar şu şekilde:

Sahte influencerlar nasıl yaratıldı?

Mediakix yaşam tarzı ve moda odaklı Instagram modeli, seyahat ve macera fotoğrafçısı olmak üzere iki farklı hesap oluşturmakla işe başladı. İlk Instagram hesabı için yerli bir model kiralayan Mediakix bir günlük fotoğraf çekimiyle tüm kanalların içeriğini oluşturmuş oldu. Bu hesabın kullanıcı adı “calibeachgirl310” olarak belirlendi.

İkinci hesap ilkinin aksine tamamen ücretsiz stok fotoğraflarıyla hazırlanmış. Bu sefer hesaptaki sahte karakter çoğunlukla Paris, Yosemite ve Maui’de fotoğraf paylaşan “wanderingggirl” kullanıcı adına sahip bir seyahat influencerı. Hesabı daha kişisel hale getirmek için de birkaç tane sırtı objektife dönük sarışın kız fotoğrafları paylaşılmış. Özetle her iki hesabı oluşturmak için de yeterli içeriğe sahip olmaları bir günlerini almış.

Sahte olan sadece hesaplar değil

Hesaplar oluşturulduktan sonra ajans takipçi satın alma yoluna gidiyor. Ancak burada da Instagram’ın algoritmasında işaretlenip hesapların kapatılmasını engellemek için oldukça stratejik davranıyorlar. Başlangıçta günde bin takipçi satın alan Mediakix sonrasında günde 15 bin takipçiye kadar satın almanın bir sorun yaratmadığını fark ediyor. Bin takipçi başına maliyet ise 3-8 dolar arasında değişiklik gösteriyor.

Artan takipçi sayısı çok iyi. Ancak takipçiler içeriğinizle ilgilenmiyorsa bu anlamlı değil. Bundan hareketle Mediakix yorum başına 12 cent bin beğeniye de ortalama 4-9 dolar ödeme yapıyor. Her bir fotoğraf için 500-2500 arasında beğeni gelirken 10-50 arası da yorum satın alıyorlar. Yorumlar genellikle ‘iyi iş’ veya ‘hoş’ gibi sıradan övgülerden oluşuyor.

Gerçek olan reklam anlaşmaları

Mediakix’in her iki hesaba da yaklaşık 2-3 ay boyunca toplam maliyeti 350-750 doları bulan yatırımının ardından sıra reklam anlaşmalarına geliyor. 10 bin takipçiye ulaştıktan sonra farklı platformlarda markalarla iletişim kurmaya başlıyorlar. Seyahat hesabı bir alkol markası ve ulusal yiyecek içecek markasıyla anlaşma imzalıyor. Moda hesabı ise mayo markası ve bir ulusal yiyecek içecek markasıyla işbirliğine varıyor. Beklendiği gibi kampanyaların hiçbiri de tamamlanmıyor.

Sahte takipçileri kanıtlamak imkansız ama anlamak zor değil

Mediakix’in bu deneyi influencer marketing kampanyalarına bütçe ayıran markalar için endişe verici bir durum. Mediakix’e göre tamamen ya da kısmen sahte Instagram influencerları reklam dolandırıcılığını gittikçe yaygınlaştırıyor ve markalarla benzer şekilde anlaşmalar sağlıyor. Ancak şunu unutmamak gerekiyor bugün belki bir influencerın takipçi satın aldığını kanıtlamak imkansız ama anlamak zor değil.

Leave a comment