Mar 6, 2018

İlham Veren 10 Influencer Marketing Kampanyası

Influencer marketing, markaların potansiyel müşterilerine ürün ve hizmetlerini tanıtmaları için en etkili yolların başında geliyor. Adweek tarafından yapılan bir araştırmaya göre markaların %75’i influencerları ana pazarlama stratejisinin bir parçası olarak görüyor. Markalar günümüz tüketicilerinin bilgili olduğunun ve geleneksel pazarlamayla kolayca ikna olmadıklarının farkına vardı. Tüketiciler aynı zamanda satın alma kararlarında onlara yardımcı olmak için yaşıtlarını ya da kendileriyle benzer özelliklere sahip kişileri arıyor. Bu noktada influencer marketing marka bilincini artırabilir, potansiyel müşterilerinizle yakınlık kurarak bir kitle oluşturabilir ve satışları artırabilir. En önemlisi de geleneksel reklamcılıktan çok daha düşük maliyetlidir.

Hem büyük hem de küçük markaların pazarlama stratejilerinde güçlerini nasıl kullandıklarına dair bir fikir vermek için influencer marketinge dayalı kampanyaların listesini yaptık. Onları kontrol edin ve kendiniz kararlaştırın. Influencer marketingle siz neler yapabilirsiniz?

1. Old Navy

Uygun fiyatlı kıyafet markası Old Navy, sosyal medya influencerı Meghan Rienks’i Instagram, Twitter ve YouTube’daki tanıtım mesajlarında kullandı. Videolarda Rienks takipçilerine Old Navy’den parçalar kullanarak farklı ortamlara uygun (tatil, parti, ilk buluşma gibi) kombin önerileri veriyor. Eskizleri ve lifestyle içerikleriyle tanınan Rienks’in Instagram takipçisi 1.3 milyondan fazla, YouTube kanalı ise 2 milyon aboneye sahip.

2. Naked Juice

Şişelenmiş smoothie markası Naked Juice Instagram’daki güzellik, moda ve sağlık alanlarıyla ilişkilendirilebilen projeler yürütüyor. Kate La Vie gibi lifestyle bloggerlar Naked Juice’in stratejik olarak yerleştirildiği, içinde giyim ve güzellik ürünleriyle birlikte yer alan sponsorlu içerikler paylaşıyor.  

3. Lagavulin

İskoç viski markaları Lagavulin ve Oban’ın şirketi Diageo, Parks and Recreation’dan (Amerikan sitcom dizisi) Nick Offerman’ın rol aldığı videosu Shorty Awards’ta En İyi Influencer&Celebrity Marketing Kampanyası ödülünü aldı. 44 dakikalık videoda Offerman yanan bir şöminenin yanında oturarak kameraya dikkatle bakıyor ve viskisini yudumlamanın keyfini çıkarıyor. Offerman’ın dizideki rolüyle örtüşen bu video sayesinde viski markası hedeflediği genç kitleye ulaşmayı başardı. Doğru zamanlama ve Offerman’ın benzersiz etkisi sayesinde de video viral oldu.

4. GAP

GAP’in başarılı “Styld.by” kampanyası influencerların GAP kıyafetlerinin dolaplarına dahil edilmesini gösteriyor. Ayrı bir platformda influencerlar GAP kombinlerini yapıyor. Bu platform üzerinden influencerların sosyal medyadaki yayınlarını izleyen kullanıcılara “bu kombini satın al” seçeneği sunuluyor. Farklı alanlardan çok sayıda influencerın katılımıyla GAP’in kampanyası büyük bir kitleye ulaştı.

5. Skype

Influencerlarla çalışmanın umut veren tarafı onlara rekabet ortamı yaratmaktır. Örneğin; influencerları markanız için içerik yaratmaya davet ederek sosyal medya platformlarınızda özel avantajlar kazanabilir ya da “en iyi” listelerinde yer alabilirsiniz. Skype’ta “Your City, Your Passion” yarışmasıyla bu tür bir influencer marketing kampanyası yaptı. Dünyanın her yerinden gelen influencerlar, yaşadıkları şehirle ilgili gurur duydukları konuda bir içerik oluşturmaya davet edildi.

6. Mercedes Benz

Birçok marka özgünlüğünü korumak isterken influencer marketing markaları hem erişilebilir hem de arzu edilebilir hale getirmek için etkili olabilir. Özellikle genç takipçiler için… Mercedes Benz influencerların öykü anlatımını nasıl kullanacağına harika bir örnek. Mercedes’in çalışması influencer marketing çalışması için Instagram’ın ünlü kurt köpeği Loki ve onun sahibi Kelly Lund’u içeren 360 derecelik bir video hazırlandı. Videoda Kelly Lund Colorado, Crested Butte boyunca tanıtımı yapılacak Mercedes’i kullanıyor. Bu örnek influencer marketingin sponsorlu klişe Instagram stratejileriyle ele alınmaması gerektiğini gösteriyor. Videodaki yenilikçi teknoloji, özgün hikaye anlatımıyla birleşince başarı kaçınılmaz oluyor.  

7. Zara

Perakende giyimde öncü markalardan Zara moda odaklı Instagrammers tasarım projesi #iamdenim kampanyasında hedef kitlesinin ilgisini çekecek şekilde yeni ürünlerini tanıttı. Teesh Rosa gibi Instagram moda influencerlarıyla çalışarak lüks moda markalarına kıyasla ürünlerinin erişilebilir olduğunu vurguladılar. #iamdenim kampanyasının arkasındaki mesaj “gerçek insanlara kıyafet üretmek için gerçek insanlarla” çalışmasıydı. Sadece 8 ayda Zara’nın Instagram’ı 4,6 milyon yeni takipçi elde etti. Bu oldukça iyi. Zara’nın influencer marketing kampanyasının arkasındaki başarı markanın yaratıcı gücünü influencerlara iletmekti.

8. Sephora

Fransız zincir kozmetik mağazası Sephora ürün incelemelerinden ayrılan, tüketicilere ihtiyaçları doğrultusunda, satın alma kararlarını etkileyecek “Güzellik Sohbetleri” (Beauty Talk) adlı bir topluluk kurdu. Bu topluluk başarılı da oldu. Çünkü Sephora influencerlara tarafsız olma özgürlüğü vererek müşterilerinin takdir ettiği samimiyeti geliştirmeye çalışıyor.

9. British Airways

Üzerinden geçen 3 yıla rağmen British Airways’in influencer marketing kampanyası hala ilham vermeye devam ediyor. 2013 yılında 100 influencer British Airways’e ait bir uçakla Silikon Vadisi’nden yola çıktılar. Beyin fırtınası becerilerini büyük bir iyilikte kullanmak için bir araya geldiler. Birlikte çalışırken harika fikirlerin nasıl oluşturulabileceğini gösterdiler. Uçaktayken 22 proje kısa bir süre içerisinde geliştirildi. Fikirlerin hepsi kişilerin yeteneklerini kullanma fırsatı bulmalarına yardımcı oldu. Bu kadar büyük bir influencer marketing çalışması yaptıkları için de British Airways’in projesi bugün hala konuşuluyor.

10. Becca Cosmetics

Bir influencer tarafından üretilen ürünün markanın satışlarını nasıl etkileyebileceğini görmek mi istiyorsunuz? Bunun için en güzel örnek Jaclyn Hill’in Becca Cosmetics’le yaptığı işbirliği. Ünlü güzellik bloggerı 4,5 milyon YouTube abonesi, 2.9 milyon Instagram takipçisiyle video başına bir milyondan fazla görüntüleme, Instagram’da 100K’dan fazla beğeni alıyor. Sonuç olarak ortaya BeccaXJaclyn Hill Champagne Pop aydınlatıcı ürünü çıkıyor.

Leave a comment