Feb 28, 2018

Video Pazarlamayı Etkili Kullanmanız İçin 10 Öneri

İlk popülerleşmeye başladığı dönemlerde içerik pazarlaması stratejileri arasında yer alan video pazarlaması bugün başlı başına bir sektör haline geldi. Öyle ki markaların başarılı olmasının, bilinirliğini artırmasının yolu artık video pazarlamadan geçiyor. Günümüze geldiğimizdeyse reklamcılık sektöründe eğlenceli, ilgi çekici anlatım tarzıyla hazırlanmış videoların izlenmesi internet aktivitelerinde üçüncü sıraya yükseliyor.

Video pazarlamayla ilgili her gün yeni bir araştırma yapılıyor. Tek bir fotoğraf karesinin bin kelimeyi ifade ettiği varsayıldığında 60 saniyelik bir videonun 1.8 milyon kelimeye denk geldiği hesaplanan ilginç bilgilerden. Pazarlama uzmanları ise videoların iş dünyasında sahip olduğu yıkıcı etkileri gösteren çarpıcı istatistikler yayınlıyor. Bu rakamlardan bazıları biraz fazla abartılı olsa da video pazarlama işine girmeye başladığınızda faydalarını görmeniz mümkün.

Markalar için video pazarlamayı etkili bir şekilde kullanmanın 10 yolu

1. Markanızı tanıtın: Hiçbir şey bir markayı video pazarlama kadar öne çıkaramaz, fenomen hale getiremez. Bir ankete göre şirketlerin %75’i iyi bir yatırım getirisi almak için video pazarlama yapılması gerektiğini düşünüyor. Video pazarlamaya başlarken direkt olarak satışı düşünmektense samimi bir hikayeye odaklanmak, yüksek çözünürlük ve kalite için de endişelenmemek gerekiyor.

2. Yeni izleyiciler kazanın: Web sitenizin iyi bir SEO’sunun ve çok sayıda backlinkinin (dış linkinin) olduğunu varsayarsak herkes için ulaşılması kolay olursunuz. Video pazarlama ise yeni izleyicilere kapı açar. YouTube’un günlük ortalama 30 milyon ziyaretçisi olduğu düşünüldüğünde bu hayal değildir.

3. Haber verin ya da duyurun: Bugünlerde canlı videolar Facebook, Snapchat, Instagram hatta YouTube’da çok popüler. Bir canlı yayın markanıza çok fazla geri dönüş sağlayabilir. Canlı yayınların kayıtlarının daha sonra da izlenebildiğini unutmayın. Avantajlı olabilmek için sosyal medyada, canlı yayınınızın önceden tanıtımı, duyurusunu yapın.

4. İnsanların hayallerini yakalayın: Reklamlar, insanların bir şeyler istemesi, onların bir şeylere ihtiyacı olduğunu fark etmesi için tasarlanıyor. Videolar, yazı ve görüntüden çok daha etkili bir şekilde insanların hayal gücünü yakalar. Onlarda bir şeyler isteme ihtiyacı oluşturur. İyi bir yatırım geri dönüşümü için özenli bir video yıllarca etkili olabilir.

5. SEO’yu destekleyin: YouTube dünyanın ikinci büyük arama motorudur. Burada embed edilmiş video Google’da sizi üst sıralara taşımaya yardımcı olur. Videolar için SEO dostu başlıklar, long tail keywordler (uzun kuyruklu anahtar kelimeler) ve backlinkler (dış linkler) tavsiye edilir.

6. Trafiği kendi web sitenize yönlendirin: Maillere video eklemek tıklanma oranlarınızı artırır. Videonuzun sonunda sitenize çağrınız web sitenize trafiği artıracaktır. Tablet kullanıcılarının üçte birinin günde en az bir saat video izlediği düşünülürse bu oldukça akıllıca bir hamle.

7. Trafiğinizi korumak: Sitenize trafiği çektikten sonra mevcut arama motoru optimizasyonu algoritmaları etkileşim süresini ölçer. İnsanları sitenizde tutmak Google’daki sıralamanızı etkiler ve embed edilmiş YouTube videolarının izlenmesini sağlar.

8. Mesajınızı hızlı bir şekilde verin: Günümüzün en önemli sorunu insanların kısıtlı zamanı. Bu nedenle dikkat çekmek istediğiniz noktaya bir an önce insanları çekin. Videonuzu kısa tutun ve en kısa sürede vermek istediğiniz mesajı iletin.

9. İnsanlara ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında bilgi verin: Özel ürünler satıyorsanız veya ilginç bir hizmet sunuyorsanız bunu videolarla tanıtın. ‘Nasıl yapılır?’ tarzı rehberler, geçmiş proje sunumları uzmanlığınızı sergileyecek ve firmanızın yeteneklerine güven oluşturacaktır.

10. Satışı artırın: Bir açılış sayfası videosu, dönüşümleri %80 oranında artırabilir. Videolu reklamlar için tıklanma oranları diğer dijital reklamcılık platformlarından çok daha yüksektir. Ürünler veya hizmetler çekici hale getirildiğinde videolar dönüşümleri tetikleyebilir.

Leave a comment