Feb 27, 2018

Video Pazarlamanın Geleceği Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Video pazarlama, içerik pazarlamasını egemenliği altına almayı başardı. Geçmişte içerik pazarlamasının içerisinde ele alınan video pazarlama artık başlı başına bir disiplin haline geldi. Araştırmalar 2021 yılına kadar internet trafiğinin %80’inin video içerikten sağlanacağını söylüyor. Bundan sonraki aşamada da markalar için önemli olan stratejilerini doğru hamleler üzerine kurması. Peki video pazarlama yakın gelecekte nasıl fırsatlar sunuyor?

1. Yaratıcılık kilit konu

Tüketiciler bugün çok fazla bilgi bombardımanı altında. Bu da reklamcıların mesajının bir kişiden, binlerce kişinin hayatına sızdığını anlamayı zorlaştırıyor, bir taraftan da zorunlu kılıyor. Bu nedenle yaratıcılığı, farklılaştırma aracı olarak kullanmanız çok önemli. Geleneksel reklamcılık, artık belli bir doygunluğa ulaştığı için tüketiciler aynı tip reklamların tekrar tekrar gösterilmesinden sıkıldı. Potansiyel müşterilerinizi daha fazla sıkmamak için mesajınızı gerçekten popülerleştirecek alternatifler arayın. Videonuzda söyledikleriniz kesinlikle önemli olsa da yaratıcı bir sunum kalabalıkta öne çıkmanızı sağlayacaktır.

2. Kolay tüketilebilir içerik bir adım önde

Video içeriğin ilk dönemlerinde tüketicilerin videoları özellikle mobil cihazlardan izlemesi çok zordu. O dönemlerde tüketiciler mesajı duymadan önce içeriğin yüklenmesini beklemek zorunda kaldılar ve sürekli donan videolar izlediler. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte düşük kaliteli videoların devri çoktan kapandı. Günümüzde tüketiciler mobil cihazlarından yüksek kaliteli, HD içerik akışı sağlayabiliyor. Ama bunun etkili olması için video uzunluğunu doğru ayarlamak gerekiyor. Charfen’in CEO’su Alex Charfen konuyla ilgili “Dikkat eksikliği giderek artıyor. Ancak yine de değer kazandırmak isteyebilirsiniz. Dolayısıyla mesajınızı kısa ve hedefinize odaklanarak kurgulamanız kitlenizle bağlantı kurarak daha başarılı olmanızı sağlar.” diyor.

3. İçeriğin özgünlüğü önemli

Mesajınızı ayırt etmenin en kolay yolu özgün olmaktır. Bugünkü ekosistemde reklamların çoğunun abartılı ve özensiz olduğu görülüyor. Bunun önüne doğru kurgulanmış, gerçek bir stratejiyle geçebilir ve dikkat çekebilirsiniz. İnsanların izlemek isteyeceği bir içerik yaratın ve doğru mesajlar verin. Bu sayede mesajınızın karşı tarafa geçmesi çok daha kolay olacaktır.

4. Yüksek dönüşüm oranları elde edebilirsiniz

Videonuzu izleyen kullanıcılar açısından en iyi şey aksiyon almalarını sağlamasıdır. İçerikle etkileşime girdiklerinde beğenebilir, abone olabilir ya da ürününüzü satın alabilirler. Pazarlama videoları müşteriler üzerinde inanılmaz bir etkiye sahiptir. Bunun nedeni müşterilerin kafasını anlamsız reklamlarla karıştırmak yerine onların anlamasını kolaylaştıracak şekilde bir bilgi aktarımıdır. Size ihtiyacınız olan araçları sağlar, müşterilerinize sizin hizmetlerinize neden ihtiyaç duyduklarını öğretir ve bunu çaba sarf etmeden yapar.

5. İçeriğinizi optimize edin

Kitlenizi büyütmenin en iyi yollarından biri sosyal medya platformlarıdır. Video ve içerik harika bir bütündür. Ancak kimse paylaşmazsa değersizdir. Bu nedenle hem mobil hem de masaüstü cihazlarda paylaşılabilmesi için içeriğinizi optimize etmeye yatırım yapmalısınız. Hiç kimsenin potansiyel görüntüleme listesinden çıkmaması için tüm cihazlarda düzgün çalıştığından emin olun. Son olarak ve belki de en önemlisi içeriğinizi paylaşarak ve paylaşılmasını sağlayarak viral hale gelmesini sağlayın.

Video içerikler uzun bir süre popülerliğini koruyacak gibi görünüyor. Çünkü sosyal platformlar video içeriği, canlı yayınları tüketmeyi daha kolay hale getiriyor. Dijital dünyada önemli bir oyuncu olmaya devam etmek için video artık bir lüks değil, zorunluluk.

Leave a comment