Feb 26, 2018

Markalar Influencer Marketingde Neden Başarısız Oluyor?

Markalar, influencer marketingi doğru ve etkili bir şekilde nasıl kullanmaları gerektiğini bilmiyor. Bu nedenle birçoğu, influencer marketing kampanyalarından eli boş dönüyor. Birçok şirket SEO’ya ve sosyal medyaya yatırım yapmaya devam ederken bir kısmı da influencer marketingin fırsat sunduğunu anlamaya başlayarak bu alana yöneldi. Ancak hala ortada büyük bir sorun var. Dünyanın en büyük markaları bile influencer marketingde başarısız çalışmalar yapıyor. Büyük bütçelere ve kampanyalarını denetleyen profesyonellere rağmen neden birçok büyük marka influencer marketingde başarısız? Cevabına dair birkaç detay şu şekilde:

Çalışma yapılacak influencer yeterince araştırılmıyor

Influencerlar genellikle belli bir konu ya da kategoride uzmanlaşmış kişilerdir. Bu nedenle markanız için ilgili içeriği belirledikten sonra doğru bir eşleştirme için çalışacağınız influencer hakkında detaylı bir araştırma yapmalısınız. Marka açısından incelenmesi gereken influencerın sosyal medya hesapları, içerik temaları, daha önce yaptığı marka işbirlikleri, hedef kitlenize uygunluğu, yaklaşımı gibi detaylar olmalıdır. Örnek vermek gerekirse; Coca Cola olarak bir influencer arayışındayken yakın zamanda Pepsi’yle ilgili beğenilerini gösteren birisiyle çalışmanız etkili olmayacaktır.

Markalar influencerlarla etkili iletişim kuramıyor

Markaların yaptığı en büyük hata influencerları da bir birey olarak düşünmek yerine metalaştırmaya çalışmak. Bunun yerine açık ve dürüst bir şekilde iletişim kurup, işbirliği içerisinde hareket ettiğiniz takdirde daha etkili iletişim kurabilirsiniz. Influencerların markanızın en yakın arkadaşı olduğunu unutmamalısınız.  

Influencerı kısıtlayan talepler doğallığı ortadan kaldırıyor

Bir markanın influencerı seçtikten sonra onun sosyal medyada güvenilir olmasını sağlayan, kişisel paylaşımlarını etkileyecek çok fazla talep ve kısıtlamalarda bulunmak doğallığı ortadan kaldırıyor. Bu da başarısızlığı getiriyor. Influencerın paylaştığı her içerik güvenilir ve alakalı olmalı.

Plansız stratejiler en büyük sorun

Dağınık ve iyi planlanmamış bir influencer marketing stratejisi başarısızlıkla sonuçlanmaya mahkum. Editoryal bir takvim oluşturduktan sonra KPI’larınızı belirleyin ve tüm işlemlerinizi adım adım raporlayın. Bu raporlar, sonucu analiz etmenizi kolaylaştıracak ve ilerlemenizde neyin işe yarayıp yaramadığını görmenizi sağlayacak.

Influencerları yaratıcı içerik üretmeleri için özgür bırakmak önemli

Influencer marketingin amacı temel olarak markanın mesajını yaymaktır. Çoğu zaman markalar influencerların içeriğinin her bölümüne müdahale etmeye çalışabiliyorlar. Bu durum influencerın takipçilerine karmaşık ve özensiz bir deneyim sunuyor. Çok kontrollü olmak influencerın etkinliğini engeller ve yaratıcılığını ortadan kaldırır. Bir stil rehberi hazırlayarak markanızın yaklaşımı hakkında influencerı bilgilendirdikten sonra gerisini onun yaratıcılığına bırakabilirsiniz.

Farklı platformlarda yer almıyorlar

Instagram, Instagram, Instagram! Evet, Instagram son dönemlerde en popüler sosyal medya platformlarından. Ancak influencer marketingde kazanmak istiyorsanız Instagram bu mecralardan sadece biri. Tek bir sosyal medya hesabı kullanmak yerine farklı platformlara şans vermek büyük başarılar elde etmede destekleyici etkiler sunuyor. Her platform başarılı olmak için benzersiz bir yaklaşım gerektiriyor. Ancak sonuç buna değiyor.

Influencer marketing tek gecede çalışan bir strateji değil, deneme yanılma yoluyla etkisi gözlemlenebilecek uzun vadeli bir stratejidir. Influencer marketingde başarılı olmak istiyorsanız markaların en çok yaptığı hatalardan kaçınmanız gerekir. 

Leave a comment