Feb 26, 2018

Influencer Marketing Farkındalığı Artırmanın Ötesine Nasıl Geçiyor?

Sosyal medya pazarlaması ve influencer marketing genellikle markalar için farkındalık yaratan, bilinirliği artıran stratejiler olarak düşünülür ve kullanılır. Bunun için de yapılan çalışmalar 3 temel kritere göre ölçülür. Bunlar; erişim, gösterimler ve etkileşimdir. Farkındalıktan beğenilere ve yorumlara kadar satın alma yolculuğunun farklı aşamalarındaki tüketiciler influencerların içeriğiyle düzenli olarak etkileşime geçer. Bu nedenle markalar sosyal medyadaki popüler isimlerle çalışarak tüketici karar verme mekanizmalarını etkileyebilir ve sonuç olarak satışa giden süreci kısaltabilir.

Geleneksel pazarlamada markalar dönüşümleri yönlendirmek için tüketicileri; sahadaki çalışmaları ve reklam mesajları ile çekerler. Bugünün karar verme yolculuğu ise aktif olarak internet ve sosyal medyayı kullananların kendilerine yardımcı olacak bilgileri aradıkları tüketici odaklı bir süreçtir.

Günümüz dünyasında modern satış kanallarında bir sosyal uygunluk aşaması bulunur. Markalar sadece müşterilerinin kim olduklarını ve neyi sevdiklerini değil aynı zamanda kimlere güvendiklerini, kimleri dinlediklerini ve hangi kanalla bağlandıklarını da bilmelidir. Temel fikir müşteriyi çok iyi anlayarak onları satın alma işlemine motive eden şeyleri bilmek ve bu hedefe doğru yönlendirmek için içerik geliştirmektir. Peki influencer marketing bu süreci nasıl yönetiyor?

İlk aşama tüketiciyi eğitmek

Markanızı ve reklamlarınızı sadece bir yerlerden görmüş tüketicilerin dikkatini çekmek için influencerlarla işbirliği yapmak marka kimliğiniz ve ürünleriniz hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamada harika bir yoldur. Örneğin; influencerlar takipçileriyle markanız arasında güçlü bir bağ kurarak marka ilgisini teşvik eden harika bir hikaye anlatabilir ve markanızı anında yükseltebilirler. Ürünlerinizin çok fazla teknik ayrıntıları varsa ve detaylı kullanım talimatı gerekiyorsa influencerlar ürün avantajlarını kolay anlaşılır şekilde gösteren öğretici içerikler hazırlayabilir.

Düşünme aşaması en önemli nokta

Tüketiciler ürünlerinizi başka ürünlerle kıyaslarken daha önce yapılmış incelemeler satın alma kararını etkileyen kırılma noktası olabilir. Ortalama bir müşterinin ürünle ilgili görüşü değerlidir. Ancak takipçilerinin, görüşlerine çok güvendiği bir influencerın etkisinin asla rakibi yoktur. Tipik bir müşteri incelemesi ürünle ilgili bir kişinin değerlendirmesiyken; influencerlar farklı kişilerin ihtiyaçlarını karşılayan öneriler sunmak için birçok kategorideki ürünleri alternatifli olarak test eder.

Satın alma aşamasında kararsızlıklar ortadan kalkmalı

Kararsız müşterilere indirim yapılması satışları dönüştürmenin en hızlı yolları arasında yer alıyor. Bu nedenle influencerlarla promosyon kodları paylaşmak etkili yöntemlerden. Burada en iyi uygulama birlikte çalıştığınız influencera özgü bir kod oluşturulmasıdır. Böylece kitlenizi daha iyi yansıtan kişileri görebilirsiniz.

Tüketiciler influencerlara markalardan daha fazla güveniyor

Markalar, kendi başına özel ve ilgi çekici içerik üreterek farklı segmentlerde müşterileri hedef alabilir. GoPro, RedBull gibi markalar kendilerine başarılı bir şekilde etki yaratan, çok yönlü içerik pazarlaması stratejileriyle biliniyor. Ancak, tüketicilerin influencerlara güven seviyeleri de aynı değil. Güvenilir kişiler tarafından yapılan paylaşımların markalar tarafından yapılanlara göre dört ila on kat daha fazla dönüştürme olasılığı vardır.

Influencer marketingi satın alma sürecinde doğru konumlandırmanın ipuçları:

  • Doğru ilişkiler kurun: Influencerlar genellikle ürünlerini beğendikleri markalarla işbirliği yapar. Sosyal medyada takip ederek ve özel etkinliklerinize davet ederek influencerlarla düzenli etkileşim içinde olun. Tek seferlik projeleri uzun vadeli marka-influencer ilişkisi haline getirin. Çünkü doğru marka savunucusunu bulmak oldukça zor.  
  • Açıklama yapın: Sponsorluk detayları hakkında açıklama yapmak sadece yasal düzenlemelere uymakla ilgili değil. Marka ve influencer arasındaki ilişki markanın güvenilirliğini ve karını arttırır.
  • Influencerları yaratıcılık için özgür bırakın: Özgünlük, insanları etkilemede önemli bir yere sahiptir. Influencerler ne kadar özgün olursa oluşturdukları içerik, kitleleri o kadar etkileyecektir. Eğer influencerlarla çalışmalarınızda sadece marka mesajlarını duyurursanız influencera ve onların ulaşmak istediğiniz takipçilerine saygısızlık etmiş olursunuz.

Leave a comment