Nov 14, 2017

Influencer Marketingde Sık Yapılan 12 Hata

Influencer marketing her geçen gün daha fazla etki alanına sahip oluyor. Büyük ve küçük işletmeler marka bilinirliğini ve satışlarını artırmak için influencer marketing stratejilerine başvuruyor. Öyle ki birçok marka influencer marketinge geçtiğimiz yılın iki katı bütçe ayırmış durumda. Ancak unutulan bir şey var ki bu tür bir pazarlama stratejisi doğru şekilde yapıldığında etkili performans almanın mümkün olduğu bir alan. Bu kapsamda en çok yapılan hatalardan bazılarını derledik.

1. Hedef kitleyi tanımamak

Hedef kitlenizi tanımıyorsanız uzun vadeli ve etkili influencer marketing stratejisi geliştiremezsiniz. Influencer marketing kimliği oluşturmak için müşterilerinizin satın alma alışkanlıklarını, demografik ve psikolojik bilgilerini anlamalısınız. Hedef kitlenizi tanımanız birlikte çalışacağınız influencerı belirlemenizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca doğru tanımlanmış bir hedef kitle influencerlara da pazarlama hedeflerinizi ve markanızı daha iyi aktarmayı sağlayacak bir brief olacaktır.

2. Hedef belirlememek

Tüm pazarlama kampanyaları için geçerli olan hedef belirleme konusu influencer marketing için de önemli. Kampanyanızın marka bilinirliğini, dönüşümünü veya müşteri sadakatini artırmak gibi bir hedefi olmalı. Ancak bazı pazarlamacılar akılda kalıcı bir hedef olmadan influencer marketing kampanyası başlatma hatasına düşer. Kampanya için hedef belirlememenin handikapı sonrasındaki analiz süreçlerini kısıtlaması. Yani bu durum markanız için doğru olmayan influencerla etkili olmayan bir kampanyaya para harcamanıza neden olabilir.

3. Yanlış KPI’lara (Anahtar Performans Göstergesi) odaklanmak

Influencer marketing güçlü bir pazarlama stratejisi olabilir. Ancak diğer pazarlama stratejileri gibi onun da sınırlamaları vardır. Influencer marketing kampanyanızın hedefini belirlediğinizde KPI’larınızı da tanımlamalısınız. Örneğin; marka bilinicini artırmak isteyenler için KPI’lar erişim, trafik, etkileşim olacaktır. Daha fazla dönüşüm almak isteyenler için de etkileşim ve dönüşüm oranları en iyi KPI’ları oluşturur.

4. Yanlış mecra seçimi

Influencer marketing tüm kanallarda aynı etkiye sahip değil. Doğru etkiyi yakalamak için müşterilerinize odaklanmanız ve hedef kitlenize uygun farklı kanallara yönelmeniz gerekir. Bir örnekle anlatmak gerekirse Z jenerasyonuna yönelik kampanya planlıyorsanız Facebook ve Twitter’da Instagram’dan daha az etkiletişim alırsınız. Çünkü Z jenerasyonunun neredeyse tamamı Instagram kullanmayı tercih ediyor. Hedef kitleniz X jenerasyonuysa da Linkedin ve Facebook influencer marketing kampanyanızdan daha etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

5. Anında sonuç beklemek

Güçlü bir influencer marketing kampanyası bazı durumlarda anında sonuç almanızı sağlarken bu durum çoğunlukla geçerli değildir. Özellikle e-ticaret alanında olmayan markaların influencer marketingden dönüşüm almaları zamanla olur. Etkili influencer marketing kampanyaları genellikle uzun vadede marka bilinirliğini artırmaya yardımcı olur.

6. Performans ölçümü yapmamak

Influencer marketing kampayalarınızın gerçekten işe yarayıp yaramadığını öğrenmenizin tek bir yolu var. O da iyi bir analiz platformu kullanmak. Performansı ölçme ihtiyacı özellikle Instagram tabanlı influencer marketing kampanyalarında daha fazla.

7. Influencerla doğru iletişim kuramamak

Influencerlarla çalışırken beklentileri netleştirmek oldukça önemli. Bu kapsamda influencerınızı kampanyanın hedefi, çerçevesi ve performansının nasıl ölçüleceği konusunda bilgilendirmelisiniz.

8. Başarısız denemeler yüzünden influencer marketingden kaçmak

Hiçbir pazarlamacı ilk e-posta pazarlama kampanyası başarısız olduğu için bundan vazgeçmez. Benzer şekilde pazarlamacılar da bir kampanyaları başarılı olmadığı için influencer marketingden de vazgeçmeyi düşünmemeli. Bunun yerine pazarlama çalışmalarını iyileştirmek için verileri kullanmayı deneyin. Kampanyanın neden başarısız olduğunu öğrenmeye çalışın. Bu sayede bir sonraki influencer marketing kampanyanızda öğrendiklerinizi uygulayabilirsiniz. Hatalardan ders çıkarmak pazarlama başarısının anahtarıdır.

9. Rakip analizini önemsememek

Rakiplerinizi analiz etmek özellikle influencer marketing stratejileri söz konusu olduğunda size çok şey öğretebilir. Örneğin; bir influencer daha önce rakibinizle çalışmışsa benzersiz bir marka konumlandırması için farklı bir influencerla çalışmanız daha iyi olacaktır. Rakibiniz daha önce o influencerla çalışmadıysa bu sizin için bir fırsattır.

10. Gelişmeleri takip etmemek

Influencer marketing kampanyasına başlamadan önce daha hızlı başarı elde etmenize yardımcı olacak en iyi uygulamaları öğrenmek için zaman ayırın. Influencer marketinge odaklanan bir etkinliğe katılmak, yeni pazarlama stratejileri hakkında hızlı bilgi almanın en iyi yoludur.

11. Influencer ilişkilerini yönetmek için deneyimsiz bir ajans seçme

Influencer marketingin etkisi her geçen gün arttığından ajanslar da bu hizmetleri sunmak için uğraşıyor. Ancak birçok ajans stratejiler konusunda tecrübe sahibi değil. Bu nedenle influencer marketing kampanyası yürütmek isteyen müşterilerle çalışırken yeterli performansı gösteremiyorlar. Bir ajansla çalışmak isterseniz sektörünüz veya işletme türü ile ilgili influencer marketing stratejileri ile çalışmış, tecrübeli bir ekip seçtiğinizden emin olun. Ajansın gerçekten başarılı olup olmadığını anlamak için geçmiş müşterileriyle de konuşabilirsiniz.

12. İçeriği doğru brieflememek

Başarılı bir influencer marketing stratejisi oluşturmak için hedef kitlenizi anlamanız ve analitik bilgilerle hareket etmeniz önemli. Influencera açık ve özenli bir brief verdikten sonra hedef kitlenin bir sonraki adımını düşünün. Influencer marketingin meyvelerini zamanla alacağınızı unutmayın. Ancak etkin oluşturulmuş bir strateji doğru kurgulanırsa etkisi büyük olur.

YouTube, Instagram ve diğer tüm mecralarda influencerlarla markaları buluşturan CreatorStation influencer marketing hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştırıyor. Merve Özkaynak, Orkun Işıtmak, Meryem Can başta olmak üzere farklı kategorilerde yüksek etkileşime sahip yeteneklerle çalışmak için bize ulaşın.

Leave a comment