Nov 14, 2017

İçerik Pazarlamasıyla Influencer Marketingi Birleştirmenin Avantajları

Hayatınızda birlikteyken daha anlamlı olan şeyleri düşünün. Akıllı telefonunuz, içinde işinize yarayan uygulamalar olduğunda sizin için anlamlı ve hayat kurtaran bir cihaza dönüşür. Bunun gibi birbirini daha iyi yapan çiftler hedeflerinize ulaştığınız zaman dilimini kısaltan adımlar olur. İçerik pazarlaması ve influencer marketing de bu türden birleşimlere örnek olarak gösterilebilir. Biri olmadan diğeri var olabilse de bugün influencerlar tarafından yönlendirilen pazarlama dünyasında ikisinin birlikte gücü daha da artıyor.

Ipsos’un araştırmasına göre tüketicilerin %96’sı reklam sektörünün bütünlükten yoksun olduğunu hissediyor. Tüketiciler markanın verdiği bilgilerden daha çok kendi araştırmalarına ve başkalarının görüşlerine güveniyorlar. Influencer marketingin bu kadar popüler hale gelmesinin temel nedeni bu oluyor. Influencerlar; anlayışlı, eğlenceli, ilgi çekici, şeffaf ve en önemlisi büyük ve sadık takipçi kitlesiyle etkileşim içinde olan sosyal medya kişilikleri veya bu sektörün uzmanlarıdır diyebiliriz. Influencerların yarattıkları etkileşim sayesinde hayranları ve takipçileri arasında artık benzersiz bir bağ oluşuyor.

Influencerlar en iyi içerik pazarlamacıları

Markalar, influencer marketingin pazarlama stratejilerine değer kattığını biliyor. Ancak “İçerik pazarlaması influencer marketingle nasıl özelleştirilebilir? Bir influencer marketing kampanyası içerik pazarlaması stratejisini olumlu şekilde etkileyebilir ve yatırım getirisini arttırabilir mi?” gibi sorular da hala cevap arıyor.

Influencer marketing nispeten yeni olmasına rağmen hızla popülerlik kazandı ve marka stratejilerinin karlı, güçlü bir bileşeni haline geldi. Günümüzün en iyi içerik pazarlamacıları da influencerlar oldu. Çünkü markanızla ilgili hiçbir çıkara sahip değiller. Bu nedenle hedef kitlenizin ihtiyacını karşılayan ve sorularına cevap veren müşteriyi önemseyen içeriğe odaklanmak gerekiyor. Influencerların da bunu fark ettirmeden yapmaları mümkün.

İki stratejinin kesiştiği yer

İçerik pazarlaması günümüzün modern markaları için değerli bir yatırım olsa da influencerlar tarafından üretilen içeriğin sonuçlarını markalara getiremez. Bu nedenle hem içerik pazarlaması hem de influencer marketing kombinasyonu birlikte çok güçlüdür.

İçerik pazarlaması stratejileri tüketicileri satış döngüsü boyunca teşvik eden son derece değerli içerikler yayınlamanıza yardımcı olabilir. Ancak influencerler tarafından oluşturulan içerik, markanızla, çekmek istediğiniz müşteriler arasındaki güven boşluğunun ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Influencer marketingle içerik pazarlamanızı birleştirmenin avantajları

İçerik pazarlama kampanyanız ne aşamada olursa olsun influencerlar onu bir üst seviyeye taşımaya yardımcı olurlar. Bunun için yapmanız gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Mesajınızı genişletir: Influencerınız sayesinde daha önce ulaşmadığınız kadar büyük bir kitleye ulaşabilirsiniz. Birlikte çalıştığınız influencerın sizin için yeni ve etkili bir içerik yaratmasına izin verin.

Marka bilinirliğinizi artırır: Influencerların sizinle ilgili tavsiyeler vermesini sağlayarak markalarınız ve ürünlerinizin bilinirliğini artırabilirsiniz.

Etkileşiminizi artırır: Influencerlar, reklamları engelleyen uygulamalar kullanan tüketicilere de ulaşmanızı sağlar.

Yenilikçi olmanızı sağlar: Influencerlar markanıza yeni bir bakış açısı getirerek ürünlerinizin pazarlanmasında yeni kapılar aralayabilir.

Influencer içeriğinizi güncel tutabilir: Influencerlar tüketicilerle sürekli etkileşim içinde oldukları için onları markalardan daha iyi anlar. Bu nedenle bir influencerla çalıştığınızda içeriğiniz ve iletmek istediğiniz mesaj hep günceli yakalayacaktır.

Bir müşteri, diğer müşterinin fikrine güvenir: Influencerlarla takipçileri arasındaki ilişki şeffaflık üzerine kuruludur. Bu nedenle güvenilir bir influencerdan gelen dostça bir önerinin müşteriyi dönüştürme, satın almaya teşvik etme olasılığı 3 ila 10 kat daha fazladır.

Leave a comment